ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

Wypowiedzi na empik.com – CYTATY

Saga prastarej puszczy (DVD)

Reżyser: Walencik Jan, Walencik Bożena

CYTAT. Fragment strony Empik z ofertą sprzedaży serii telewizyjnej Saga prastarej puszczy, oraz z wypowiedziami kupujących o tej serii. Źródło: empik.com, dostęp 07.09.2016 r.

Saga prastarej puszczy

kub-anka 11.09.2016
Serial przyrodniczy kupiłam na Boże Narodzenie dla mojego 8-letniego synka. A powinnam go kupić już wcześniej. To obowiązkowa pozycja dla dzieci. Mądra, niezwykle ciekawa. Przepiękne zdjęcia białowieskiej przyrody. Nie pojmuję w jaki sposób namówili tak wspaniałych aktorów do zagrania w tym filmie: żubr, żuk, myszka, ryś itd….

Saga prastarej puszczy

Wojciech Borowski 11.03.2016
Cała seria dziesięciu filmów zrealizowana z wielkim smakiem i wyczuciem do spraw związanych z przyrodą i obcowaniem ze zwierzętami. Każdy odcinek wciąga widza w inny świat, świat jaki jest obok nas, ale go nie znamy. Oglądając Sagę można naprawdę poczuć się tak jak by się było w tej puszczy. Piękne krajobrazy, dźwięki, narracja sprawiają, że cała seria jest godna polecenia. Film zarówno dla miłośników przyrody jak i dla osób które jak dotąd nie miały z tym styczności i chcą zagłębić się w las, w puszczę i widzieć ją oczyma zwierzęcia. Pokazane jest jak to jest być żubrem, mrówką,  dzikiem krukiem czy rysiem. Polecam zdecydowanie i oby więcej takich filmów! Państwo Walencik stworzyli prawdziwe dzieło!!!

Takie powinny być filmy przyrodnicze

Melon 04.02.2016
Kiedyś w TV (nie pamiętam w jakiej stacji) zobaczyłem jeden z odcinków tego dokumentu (o sówce). I nie mogłem się uwolnić od chęci obejrzenia innych. Teraz dzięki wydaniu na DVD będę mógł oglądać wszystkie o takiej porze o jakiej będzie mi wygodniej. Dokument zrobiony z pasją ale też swoistym dowcipem.

Film

felinka50 25.12.2015
Super oferta dla miłośników przyrody, ja zakupiłam na prezent, obdarowany bardzo ucieszony polecam.

Saga prastarej puszczy. Walencik Jan, Walencik Bożena

Aleksandra Ochęduszko 25.11.2015
Super film, moje dzieciaki ją uwielbiają i dużo się z niego nauczyły. Gorąco polecam.

Saga

Ewelina Szczęsna 20.08.2015
Cudownie przedstawione życie zwierząt leśnych żyjących w polskich lasach. Gorąco polecam.

Prastara Puszcza i jej tajemnice

zuzzkasz 11.11.2014
Niezwykłe spojrzenie na najstarszy las w Europie. Ukazuje puszczę z perspektywy samych jej mieszkańców. W 10 opowiadaniach Walencik ilustruje nam jej piękno i dzikość. Genialna reżyseria, niesamowite zdjęcia i przepiękna ścieżka dźwiękowa sprawiają, ze ma się uczucie jakby ten las był wokół nas. Gorąco polecam, zanurzcie się w świat prastarej puszczy razem z bohaterami tej sagi, oddalcie się od swoich przyziemnych sprawi przenieście do Puszczy Białowieskiej, gdzie razem z małymi przyjaciółmi możecie przeżyć ich codzienne, zwyczajne życie.

Saga prastarej puszczy (c.d. recenzji)

Bogdan Olszowski 22.11.2012
,,Saga prastarej puszczy”, cykl dziesięciu obrazów filmowych, to unikalne dzieło artystyczne o walorach wyjątkowych, które zasługuje na najwyższe uznanie. Jest ono bardzo pięknym, choć w swej istocie smutnym, dokumentem przekazującym widzom współczesnym i utrwalającym dla potomnych istniejącą dziś jeszcze rzeczywistość prastarej puszczy białowieskiej. Autorzy przedstawiają w nim swe gorące umiłowanie dzikiej natury, które pragną zaszczepić jego odbiorcom. Finezja foto-warsztatu doprowadzona jest do perfekcji. Różnorodne obrazy, także uzyskane z wykorzystaniem technik laparoskopowych i noktowizyjnych (wnętrza mrowiska, nory, dziupli, żeremi) oraz zdjęcia podwodne (bobry) i z kamer czujnikowych, są świadectwem najwyższego kunsztu warsztatowego. Obrazy te są ubarwiane narracją w stylu starej sagi. Autorzy umiejętnie zestawiają kontrasty: wrzawy, hałasu i kanonady w drastycznych scenach polowań z ciszą i majestatem prastarej puszczy, które nas urzekają.

Ta cisza i odgłosy natury (śpiew ptaków, stukanie dzięciołów, szum lasu) uświadamiają nam jak wiele tracimy żyjąc w coraz głośniejszymi hałaśliwszym świecie. Szacunek dla dzikiej natury nie umniejsza szacunku Autorów do drugiego człowieka umiejącego współżyć W harmonii z tą naturą. Przepiękne są ujęcia z codziennego życia puszczańskiego ,,bimbrownika”, który pokazany jest jako człowiek, „o gołębim sercu” kochającym wszystkie stworzenia leśne. Myślą przewodnią ,,Sagi” jest dążenie do zrozumienia ,,jak to jest być dzikim zwierzęciem” w sercu prastarej puszczy Europy, ,,jak to jest” odczuwać niczym nieskrępowaną wolność, a równocześnie być zagrożonym przez dzisiejszą wrzaskliwie nachalną cywilizację. Istotą ,,Sagi” jest wczuwanie się w najdrobniejsze przejawy życia i mentalne w nich uczestniczenie. Obejrzenie ,,Sagi” sprawia, że dla współodczuwającego widza Autorzy stają się bliscy, a nawet drodzy. Stworzony przez nich obraz prastarej puszczy jest niepowtarzalny.

Trzeba nie tylko mistrzowskiego opanowania foto-warsztatu, ale także wielkiej głębi uczuć, aby odmalować tak barwnie, często utajone, życie prastarej puszczy. Ta głębia uczuć emanująca z narracji jest świadectwem prawdziwego przeżywania, smutnych niestety, losów jej mieszkańców. Subtelność wyrażania uczuć i prawdziwa czułość w obcowaniu ze zwierzętami (sceny z odratowanymi rysiami) świadczą o wysokiej kulturze i niezwykłej delikatności Autorów ,,Sagi”. Należą się im więc wyrazy szczerego i najwyższego uznania za podjęcie i zrealizowanie tematu tak bardzo potrzebnego ,,ludziom z miast”. Całą ,,Sagę” powinien obejrzeć każdy człowiek bo prawda w niej zawarta skłania do głębokich przemyśleń nad naszymi zachowaniami i podstawowymi dylematami naszej współczesnej egzystencji.

CYTATY. Teksty z empik.com, dostęp 07.09.2016 r.