ŁadowanieŻUBROWA  10  JAN  WALENCIK  
(stan z 28.10.2017 r.)Po prawie 24 latach współpracy z Telewizją Polską, w tym po 10 latach realizacji 10-częściowej serii Saga prastarej puszczy, w ostatnich dniach czerwca 2009 roku Jan Walencik założył własną niezależną firmę i zarejestrował ją jako indywidualną działalność gospodarczą w Urzędzie Gminy w Białowieży. Produkcję Sagi… zakończono formalnie 30 czerwca 2009 roku.

Następnego dnia – 1 lipca 2009 roku – rozpoczęła działalność ŻUBROWA 10 JAN WALENCIK (w skrócie ŻUBROWA 10), z siedzibą w Białowieży, przy ulicy Żubrowej 10. Filarem firmy od początku były i nadal są 3 osoby: Jan Walencik (właściciel), Bożena Walencik i Krzysztof Komar (współpracownicy).

Ambicje i działanie zespołu ŻUBROWEJ 10 najkrócej definiuje hasło: ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU – FILMY, FOTOGRAFIE, SŁOWA, DŹWIĘKI. Pragniemy z pasją przybliżać naturę i rozbudzać empatię do świata żywego. Naszym celem jest przede wszystkim realizacja własnych autorskich pomysłów filmowych, fotograficznych i literackich, poprzez:

– produkcję lub współprodukcję telewizyjnych i kinowych filmów przyrodniczych,
– produkcję lub współprodukcję innych form filmowych i multimedialnych na temat przyrody,
– wydawanie książek, albumów i innych publikacji popularyzujących przyrodę,
– tworzenie wielkoformatowych i standardowych fotografii przyrodniczych do ekspozycji,
– autorskie wystawy fotografii i specjalne projekcje zrealizowanych filmów.

ŻUBROWA 10 dysponuje małym studiem do filmowania i fotografowania, studiem plenerowym (pod gołym niebem) z wolierami i urządzeniami do filmowania i fotografowania dużych i drobnych zwierząt, montażownią obrazu, dźwięku, fotografii, typografii i grafiki oraz kabiną do realizacji efektów dźwiękowych i nagrań lektorskich.

Do 2017 r. w ŻUBROWEJ 10 powstały dwa filmy – Zabójczy ogień (2012) i W trosce o bagna (2016) – wymagające łącznie kilkuletniej produkcji. Ekipa zrealizowała też dwa felietony filmowe i kilka promocyjnych klipów filmowych oraz 38 klipów do portfolio filmowego i dźwiękowego. Zostały wydane 3 książki: Smak białowieskiego miodu. Jak kręciłem serial „Tętno pierwotnej puszczy” (2010), Ostatnia puszcza nizinnej Europy. The Last Primeval Forest in Lowland Europe (2010) i Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa (2016), a także promujące je materiały (kalendarz, folder, banery). Przygotowanie i wydanie ostatniej pozycji albumowej – ogromnej i bogato ilustrowanej książki życia Bożeny i Jana Walencików – zajęło równo rok (!). Od początku działania ŻUBROWEJ 10 przygotowywana jest bardzo czasochłonna i pracochłonna dwutomowa monografia życia i twórczości Włodzimierza Puchalskiego pt. Puchalszczyzna. We wcześniejszych latach powstały również mniejsze autorskie projekty graficzne, między innymi okładki i nadruki do filmów wydawanych na płytach DVD i BD. Wiele miesięcy pochłonęło przygotowanie obfitych materiałów do strony www.zubrowa10.pl.

W najbliższych planach ŻUBROWEJ 10 jest wydanie monografii Puchalszczyzna. W dalszych planach – kolejne produkcje filmowe, fotograficzne, multimedialne, wydawnicze i wystawiennicze.

© ŻUBROWA 10 JAN WALENCIK  2017              

Pliki do pobrania: